"Współczesnemu człowiekowi brakuje uporządkowania, brakuje modlitwy, pokoju; brakuje mu samego siebie. By zdobyć znowu panowanie nad sobą i duchową radość, wypada mu szukać drogi do benedyktyńskiego klasztoru."
(św. Paweł VI, papież, podczas poświęcenia odnowionej Bazyliki na Monte Cassino)
Zgodnie z wytycznymi świętego ojca naszego Benedykta, każdy benedyktyński klasztor posiada wydzieloną przestrzeń dla Gości. W naszym opactwie taką funkcję spełnia całe drugie piętro „Starego Domu”. Serdecznie zapraszamy do przyjazdu tych, którzy chcieliby włączyć się w klasztorny rytm modlitwy, pracy i czytania - oczywiście na miarę możliwości i potrzeby, tak by pobyt był jak najbardziej owocny.
Zamieszkać w klasztorze
Lubińskie opactwo położone z dala od większych miast jest oazą ciszy. Dom Gości jest integralną częścią klasztoru, a nie domem rekolekcyjnym czy hotelem. Zamieszkując choćby na krótki czas pośród nas, wchodzi się w rytm życia naszej mniszej wspólnoty. Wszystkich nas obowiązują pewne reguły i zasady życia wspólnego, niektóre z nich są wielowiekowe (np. milczenie w oratorium czy refektarzu), inne są współczesne. Mogą być one pozornie niezrozumiałe. Niezależnie od wszystkiego są one sprawdzone i mają służyć nam na drodze do Boga.
Rytm dnia
Kilkakrotnie w ciągu dnia gromadzimy się na Liturgii Godzin (modlitwie psalmami) oraz Eucharystii. Pierwsze modlitwy poranne zwane jutrznią zaczynają się o godz. 6:00. W dni powszednie mamy Mszę św. konwentualną, to znaczy wspólnotową, o godz. 7:15, zaś w niedziele o godz. 11:30. O godz. 12:15 (w niedzielę o 13:00) gromadzimy się na modlitwie w ciągu dnia, po której wszyscy razem, mnisi jak i goście, spożywamy obiad, słuchając czytania duchowego. Potem następuje czas na krótki odpoczynek i powrót do swoich obowiązków. O godz. 17:00 (w sobotę o 15:00, w niedzielę o 17:30) odprawiamy nieszpory, śpiewane w języku łacińskim. Cały dzień kończymy około godz. 21:00 po odprawieniu wcześniejszym godziny czytań oraz modlitwy na zakończenie dnia, popularnie nazywaną kompletą.
Praca
Pozostałe godziny dnia wypełnia nam modlitwa indywidualna, czytanie oraz przede wszystkim praca, do której podjęcia zachęcamy według swoich możliwości i charakteru pobytu. Św. Benedykt poucza nas, że „bezczynność jest wrogiem duszy”. Najczęściej są to proste, fizyczne prace, służące skupieniu, nierzadko wykonywane razem z braćmi. Warto zabrać więc ze sobą swobodną odzież do pracy.
Liturgia
Nasza benedyktyńska liturgia ma swój własny porządek i ceremoniał. Posługujemy się własnym kalendarzem oraz księgami liturgicznymi, np. Monastyczną Liturgią Godzin, którą każdy z gości otrzymuje na czas pobytu. Podczas wspólnych modlitw pokazujemy aktualne numery stron. Prosimy, aby uczestnicząc w liturgii do recytacji i śpiewu włączać się z wyczuciem, dostosowując się w miarę możliwości do naszego rytmu i tonacji. Nasza liturgia z pozoru wydawać się może prostą i monotonną, jednak w swej istocie jest głęboką, opartą na nieustannym kontakcie ze Słowem Bożym.
Wyżywienie
Podczas posiłków dla Gości przeznaczone są miejsca przy stole środkowym w refektarzu klasztornym. Obecnie najczęściej gotujemy sami. Przez niemal połowę tygodnia zachowujemy wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Śniadania i kolacje spożywamy indywidualnie w formie „szwedzkiego stołu”. Ponadto w „Starym Domu” znajduje się kuchnia gościnna, a w niej ekspres do kawy, czajniki i kuchenka indukcyjna. Istnieje więc możliwość przygotowywania sobie posiłków we własnym zakresie albo zamawiania ich spoza. Jest także osobny refektarz gościny, który jest dostępny dla gości, najczęściej służy grupom zorganizowanym.
Pomocne wskazówki
Aby pobyt był owocny i przebiegł bez niepokojów, czuwa prefekt gości, który służy pomocą. Życie klasztorne charakteryzuje się ciszą, większą ilością modlitw oraz pewną dozą monotonii, które mogą być pewnym wyzwaniem, dlatego na pierwszy pobyt przyjmujemy na 3-4 dni. Dom Gości jest dostępny dla kobiet i mężczyzn, duchownych i osób życia konsekrowanego. Prosimy o ubiór uwzględniający charakter miejsca, jakim jest nasz klasztor (np. bez eksponowania kolan, ramion czy tatuaży).
Historia i przyroda
Nasze opactwo posiada najwyższą rangę zabytku, jest Pomnikiem Historii. Chętnie dzieląc się dziedzictwem przekazanym nam przez przodków oprowadzamy naszych gości, zapoznając ich z ciekawostkami niedostępnymi dla osób z zewnątrz. Klasztor jest położony atrakcyjnie pod względem przyrody i lekko pofałdowanego krajobrazu. W Lubiniu krzyżują się liczne szlaki turystyczne, a pobliskie pola, jeziora, lasy i mokradła zapewniają możliwość spotkania ciekawej fauny i flory.
Warunki i wyposażenie
Na piętrze gościnnym można się połączyć z szybkim internetem, skorzystać z biblioteczki i sali medytacyjnej. Dla gości stoi otworem klasztorny ogród, a najbliższa okolica zachęca do malowniczych spacerów, ponadto istnieje możliwość wypożyczenia roweru (starsze modele) i lornetki. Goście indywidualni otrzymują własny pokój do swojej wyłącznej dyspozycji (na wyposażeniu jest pościel i ręcznik). Piętro gościnne posiada 9 pokoi o różnych standardach (z łazienką w pokoju lub ze wspólną łazienką na korytarzu). W każdym pokoju znajduje się Nowy Testament oraz plan dnia. W przypadku grup zorganizowanych, Dom Gości może pomieścić 22 osoby.
Ofiara za pobyt
Dom Gości nie jest działalnością komercyjną, ale ma za zadanie służyć wszystkim tym, którzy poszukują miejsca Bożego i pragną doświadczyć życia benedyktyńskiego. Obecnie nie ma żadnego cennika. Za pobyt w naszym opactwie można złożyć dobrowolną ofiarę, uwzględniając obecne koszty życia i wyżywienia oraz funkcjonowania samego Domu Gości. Ofiarę można przekazać za pomocą terminala płatniczego.
Dojazd
Na dziedzicu wewnętrznym znajduje się parking, który służy także gościom. Dla osób niezmotoryzowanych dojazd do naszego opactwa może wiązać się z pewnymi niedogodnościami transportowymi. Najbliższą stacją kolejową jest Kościan, z którego w dni nauki szkolnej można dojechać do sąsiedniej wsi Jerki lub Krzywinia. Z Poznania można także dojechać autobusem do Dolska i potem ewentualnie przyjść do nas pieszo Nadwarciańską Drogą św. Jakuba. Tym, którzy mają większy bagaż lub mniej sprawności fizycznej w miarę możliwości możemy pomóc podwózką (za drobną opłatą).
Terminy
Wykaz wolnych terminów dla gości indywidualnych: Kalendarz
Informacje kontaktowe
Numer telefonu: 510798070
E-mail: domgosci@benedyktyni.net
Prefekt Domu Gości:
br. Robert Żmiejko tel. wew. 357 lub 341