o. LEANDER KUBIK OSB
(04.01.1909 – 14.10.1942)
Leander Kubik OSB, a właściwe Henryk Kubik, urodził się 4 stycznia 1909 r. w Starym Kramsku koło Babimostu (ówczesne Niemcy) w religijnej polskiej rodzinie. W wieku pięciu lat stracił swego ojca, który zginął na początku I wojny światowej w walce z Rosjanami. Po ukończeniu szkoły podstawowej kontynuował naukę polskich gimnazjach w Wolsztynie, Pyzdrach i Lublińcu. Maturę zdał w Małym Seminarium Diecezji Łuckiej we Włodzimierzu Wołyńskim, po której w 1930 r. został klerykiem i rozpoczął pierwszy rok studiów filozoficznych. Jednak po roku nauki w 1931 r. wstąpił do klasztoru w Lubiniu, zachęcony przez swego kolegę.
O. Leander Kubik po złożeniu pierwszych ślubów monastycznych kontynuował dalszą formację i studia w zagranicznych opactwach w Pradze i Beuronie. Czeskie opactwo Emauzy w Pradze było wówczas klasztorem macierzystym dla Lubinia, które podjęło się przedsięwzięcia odnowienia naszego opactwa. Dlatego 6 czerwca 1937 r. w Pradze o. Leander Kubik OSB otrzymał święcenia kapłańskie z rąk nuncjusza apostolskiego w Czechosłowacji arcybiskupa Saverio Rittera. Następnie powrócił do Lubinia i zgodnie z tradycją odprawił Mszę św. prymicyjną w swojej rodzinnej parafii w Nowym Kramsku.
W wyniku zawieruchy wojennej objął jako proboszcz parafię w Siemowie k. Gostynia, gdzie pozostawił po sobie wspomnienie jako oddany kapłan pełen serdeczności. Niestety o. Leander został aresztowany przez Gestapo w Wielki Piątek 11 kwietnia 1941 r. z powodu tego, że objął opieką duchową i został kapelanem tajnej organizacji wojskowej „Czarny Legion”, liczącej ok. 80 młodych polskich spiskowców. Pomimo nieudowodnienia mu członkostwa w owej organizacji został skazany na 5 lat więzienia, gdzie wyczerpany pracą ponad siły i częstym biciem zmarł 14 października 1942 r. we Wronkach. Jego grób znajduje się na cmentarzu parafialnym w Nowym Kramsku.
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski ks. abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański, w 2015 roku podczas homilii z okazji dnia modlitw o kanonizację błogosławionych i beatyfikację sług Bożych pochodzących z archidiecezji stwierdził między innymi:
Był to człowiek wielkiego ducha, męczennik za wiarę i ojczyznę, który do końca modlił się za swoich oprawców... [...] Dał się poznać jako gorliwy kapłan, głoszący odważne, patriotyczne kazania. Dobrocią i serdecznością zdobył serca mieszkańców parafii.
Więcej o świadectwie życia oraz męczeństwa o. Leandra Kubika OSB można przeczytać:
http://www.parafia.siemowo.pl/o.leander-kubik.html
https://kramsko.pl.tl/Cmentarz%2C-Ojciec-Leander.htm
http://www.babimojszczyzna.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=76&Itemid=93