W dniach od 7 do 20 września w Rzymie, w klasztorze św. Anzelma na Awentynie, obywało się zgromadzenie wszystkich benedyktyńskich opatów i przeorów konwentualnych.
Zakon Świętego Benedykta od 1893 roku zorganizowany jest w Konfederację Benedyktyńską, która jednoczy dziewiętnaście niezależnych zgromadzeń monastycznych z ich własnymi konstytucjami, które nazywane są kongregacjami, a także klasztory niezrzeszone.
Raz na cztery lata odbywa się kongres. Pierwsze trzy dni poświęcone były wprowadzeniu nowo wybranych przełożonych w prawa i zwyczaje Konfederacji. Wśród sześćdziesięciu "nowicjuszy" był nasz przeor lubiński, o. Efrem Michalski OSB.
Kongres zgromadził prawie wszystkich prezydentów kongregacji, opatów i przeorów konwentualnych z całego świata. Pierwszym najważniejszym zadaniem, jakie stanęło przed zgromadzeniem dwustu dwudziestoma siedmioma przełożonymi, był wybór nowego opata prymasa Konfederacji. Opat prymas jest przede wszystkim honorowych reprezentantem benedyktynów wobec Stolicy Apostolskiej, opatem klasztoru św. Anzelma oraz wielkim kanclerzem Papieskiego Instytutu Liturgicznego w Rzymie. Po dyskusjach przeprowadzonych w kongregacjach i grupach językowych, ostatecznie w tajnym głosowaniu na ośmioletnią kadencję wybrano o. Jeremiasa Schreödera OSB, prezydenta Kongregacji św. Otilii.
Poszczególne dni wypełnione były prezentacjami i warsztatami z dziedzin duchowości, formacji, liturgii, prawa kanonicznego czy zarządzania. W przygotowanie kongresu oraz sam jego przebieg bardzo zaangażowany był o. Maksymilian Nawara OSB, opat prezydent Kongregacji Zwiastowania, do której należy nasze lubińskie opactwo. Podczas Synodu opatów prezydentów o. Maksymilian został wybrany ponownie do Rady nowego opata prymasa. Rada wspomaga opata prymasa w kierowaniu Konfederacją Benedyktyńską.
Wiele czasu poświęcono na dyskusje na aktualne wyzwania i nowe perspektywy dla wspólnot benedyktyńskich. Nie zabrakło również wystąpień dotyczących aktualnej sytuacji Kościoła i wkładu duchowości monastycznej. Spotkanie było przede wszystkim przestrzenią dialogu oraz wymiany doświadczeń pomiędzy różnymi klasztorami.
fot. Collegio Sant'Anselmo