Drodzy Przyjaciele, Oblaci, Parafianie, Dobrodzieje i Goście naszego lubińskiego klasztoru! Uroczystość Narodzenia Pańskiego jest świętem niewypowiedzianej tajemnicy Bożej miłości, która sprawiła, że Bóg stał się człowiekiem dla naszego zbawien…
Informujemy, że nasz klasztor jest teraz obecny w mediach społecznościowych! Zapraszamy do odwiedzenia i śledzenia naszych oficjalnych profili na Facebooku oraz Instagramie. Na bieżąco będziemy dzielić się informacjami o przedsięwzięciach klaszto…
6 grudnia 2024 roku zapisze się w historii Opactwa Benedyktynów w Lubiniu jako dzień podpisania deklaracji o współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną w Lesznie. To porozumienie otwiera nowy rozdział w ochronie i popularyzacji zabytkowego księgozbio…
Dzieje lubińskiej biblioteki były naznaczone wieloma trudnościami, jednak jej historia pozostaje niezwykle bogata i inspirująca. Opactwo Benedyktynów w Lubiniu, założone około 1070 roku, od samego początku posiadało bibliotekę oraz skryptorium. W sk…
W naszym opactwie w przedostatnim tygodniu listopada odbyły się coroczne rekolekcje, które w tym roku poprowadził dla nas o. Vladimír Kasan OSB, przeor klasztoru w Samporze na Słowacji. Całość rekolekcji była poświęcona jednej przypowieści – o miłos…
W niedzielę, 10 listopada 2024 roku, w kościele filialnym św. Leonarda w Lubiniu odbyła się uroczystość odpustowa ku czci patrona tej świątyni. Kościół św. Leonarda, pełniący niegdyś rolę kościoła parafialnego od XIII do XIX wieku, uznawany jest za …
We wtorkowe popołudnie, 5 listopada 2024 roku, gościliśmy w naszym klasztorze, podczas wizyty w południowej Wielkopolsce, p. Bożenę Żelazowską, wiceminister Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalnego Konserwatora Zabytków. Towarz…
Nowym postulatorem procesu beatyfikacyjnego na etapie diecezjalnym Sługi Bożego o. Bernarda z Wąbrzeźna OSB został o. Efrem Michalski OSB, przełożony naszego klasztoru. Dnia 4 listopada 2024 roku został on zaprzysiężony w Metropolitalnym Sądzie Duch…
Jesienią dobiegły końca letnie prace remontowe w naszym klasztorze. W ramach Rządowego Programu Odnowy Zabytków, przy wsparciu Gminy Krzywiń, ukończona została wymiana pokrycia dachowego na tzw. Nowym Domu, obejmująca m.in. przemurowanie kominów. …
Serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników śpiewu do dołączenia do nowo powstającej Lubińskiej Scholi Gregoriańskiej przy naszym opactwie. Pragniemy poprzez śpiew przybliżać święte tajemnice naszej wiary i poczucie sacrum, jakie dostępne są dla nas…
W dniach od 7 do 20 września w Rzymie, w klasztorze św. Anzelma na Awentynie, obywało się zgromadzenie wszystkich benedyktyńskich opatów i przeorów konwentualnych. Zakon Świętego Benedykta od 1893 roku zorganizowany jest w Konfederację Benedyktyńsk…
W dniach 13–15 września 2024 r. oblaci lubińscy uczestniczyli w rekolekcjach w klasztorze w Mogilnie. Pięc lat temu również w tym miejscu odbyły się coroczne rekolekcje. W tym roku wpólnocie oblatów towarzyzył o. Maciej Biskup OP, dominikanin, który…
W niedzielę świętowaliśmy uroczystość Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, Patronki opactwa lubińskiego i parafii. Już od IV wieku datuje się pierwsze świadectwa mówiące o obchodzeniu tego święta wśród chrześcijan Bliskiego Wschodu, zaś od VII wieku…
W minioną sobotę 7 września po raz XXII Grodziszczanie wyruszyli na wspólną pielgrzymkę do grobu ojca Bernarda w Lubiniu. Jak co roku, pierwsi, już o godzinie 4.00 na liczącą 50 km trasę wyruszyli reprezentanci Grodziskiego Klubu Biegacza, a godz…
Tegoroczne upalne lato upływa w naszym klasztorze pod znakiem remontów. Ku końcowi zmierza wymiana pokrycia dachowego na tak zwanym Nowym Domu wraz między innymi z przemurowaniem kominów. Prace budowlane prowadzone są w ramach Rządowego Programu Odn…
Niedziela, 7 lipca 2024 r. była dla lubińskiej wspólnoty dniem wielkiego świata. Obchodziliśmy Jubileusz 100-lecia powrotu Benedyktynów do Lubinia od kasaty przez władze pruskie. Uroczystej Mszy św. odpustowej ku czci św. Benedykta, patrona Europy, …
Podczas uroczystości jubileuszowych związanych ze 100-leciem powrotu Benedyktynów do Lubinia odbył się obrzęd poświecenia obrazu „Opłakiwanie Chrystusa” czeskiego artysty Filipa T.A.K. Historia powstania obrazu Obraz ten, będący kopią fresku Gi…
Owocem Jubileuszu 100-lecia powrotu Benedyktynów do Lubinia jest również praca naukowa dr hab. Antoniego Maziarza. W niedziele, 7 lipca 2024 r., podczas odpustu św. Benedykta odbyła się także prezentacja książki „Succisa virescit. Klasztor benedykty…
W pierwszy czwartek i piątek lipca przeżywaliśmy dni skupienia. Zakończone wybory stały się okazją, aby zatrzymać się i posłuchać głosu z zewnątrz. Tym głosem, zaproszonym przez nowowybranego przeora, był emerytowany opat niemieckiego klasztoru Dorm…
W niedzielę, 30 czerwca nasza wspólnota przeżywała dziękczynienie za 18-letnią posługę przeorską br. Izaaka Kapały OSB. Uroczystej liturgii przewodniczył ks. biskup Grzegorz Balcerek, przyjaciel naszego klasztoru. Br. Izaak Rafał Kapała OSB – w…
W uroczystość narodzenia św. Jana Chrzciciela 24 czerwca 2024 roku wybrany został przeorem konwentualnym Opactwa Narodzenia NMP w Lubiniu o. Efrem Michalski OSB. Maryjo, Patronko opactwa lubińskiego, przyczyń się za nami. Efrem Mateusz Michal…
Nad prezbiterium w kościele opackim od strony północnej i południowej znajdują się dwa kartusze - ozdobne obramowania malowideł. Ich stiukowe obramienie tworzy draperia spływająca spod baldachimu zwieńczonego koroną, podtrzymywana po obu bokach prze…
Drugiego dnia miesiąca czerwca obchodzimy co roku wspomnienie odejścia z tego świata Sługi Bożego o. Bernarda z Wąbrzeźna. Z tej okazji zapraszamy do lektury jego życiorysu, sporządzonego przez współczesnego mu kronikarza, o. Bartłomieja z Krzywinia…
Od wieków w naszej parafii szczególna cześć otacza św. Jana Nepomucena, którego wspomnienie liturgiczne przypada 21 maja. Ten czeski kapłan żyjący w XIV w. broniący tajemnicy spowiedzi, poniósł męczeńską śmierć przez utopienie, stając się patronem…
Bieżący rok jest dla nas szczególny, mija bowiem 100 lat odkąd benedyktyni powrócili do Lubinia po kasacie. Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę, po okresie niewoli podczas którego zlikwidowano wszystkie klasztory benedyktyńskie w naszej ojcz…
Lubińskie barokowe malowidła sklepień w kościele opackim zostały zaprojektowane w oparciu o wypracowane na zachodzie nowe rozwiązania artystyczne. Część elementów architektury została zapożyczona z pracy włoskiego jezuity Andrea Pozzo, u niego rów…
Jednym z czterech lubińskich benedyktynów, któremu przysługuje tytuł Sługa Boży, to zmarły w opinii świętości ojciec Zygmunt Mreła, przeor klasztoru w Lubiniu, więzień obozu koncentracyjnego Dachau. O. Zygmunt Mreła, syna Franciszka i Matyldy,…
Przez wieki w zakonach benedyktyńskich najważniejszą uroczystością uczczenia świętego Benedykta było jego "przejście" do nieba, obchodzone 21 marca, na pamiątkę jego śmierci - przypuszczalnie w 547 roku. Używając nazwy "przejście" (łacińskie "transi…
Wśród licznych historycznych publikacji coraz powszechniej archiwowanych w bibliotekach cyfrowych można odnaleźć takie, które dotyczą naszego klasztoru. Jedną z takich perełek jest artykuł Pruskiego Miesięcznika Historycznego, opublikowany w języku …
Jedną z osób, które walnie przyczyniły się do powrotu benedyktynów do opactwa lubińskiego po kasacie, był kardynał Edmund Dalbor. Po jego śmierci 13 lutego 1926 r. wdzięczni bracia zawiesili w klasztorze jego fotografię wraz z inskrypcją: "Najdostoj…
W naszym opactwie każdego dnia w czasie modlitwy południowej wspominamy czterech mnichów lubińskich, którzy posiadają tytuł Sługi Bożego. 28 stycznia przypada rocznica śmierci jednego z nich, o. Wojciecha Golskiego OSB. Warto przy tej okazji zapozna…
Bieżący nowy rok jest dla nas wyjątkowy, gdyż obchodzimy rocznicę 100-lecia powrotu benedyktynów do Lubinia po kasacie. 15 stycznia przypada jednak inna rocznica z tą pierwszą związana, a mianowicie 150 lat od śmierci ostatniego z benedyktynów klasz…
Nekrolog lubiński pod datą 7 stycznia wymienia hr. Antoniego Rozdrażewskiego, opata komendatoryjnego, spokrewnionego z królem Janem III Sobieskim. W ostatnim czasie poznaniem jego losów było zainteresowane Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie (s…