Benedyktyńska Kongregacja Zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie, do której należy nasze opactwo przeżywa szczególną rocznicę. 30 stycznia mija sto lat od przejścia do wieczności bł. o. Kolumby Marmiona, jej współzałożyciela i pierwszego beatyfikowanego. Z tej okazji w wielu krajach trwają prace nad ponownym wydaniem wszystkich jego dzieł. W Polsce pierwsze wydanie trylogii: „Chrystus życiem duszy”, „Chrystus w swoich tajemnicach”, „Chrystus wzorem zakonnika” – odbyło się w ramach Biblioteki Życia Wewnętrznego, serii wydawanej w odrodzonej Polsce, redagowanej przez o. Józefa Andrasza SJ, spowiednika św. Faustyny, który dokonał osobiście tłumaczenia dzieł o. Marmiona.
Bł. o. Kolumba Marmion urodził się w 1858 r. w Dublinie, po osiągnięciu dojrzałości wstąpił w szeregi duchowieństwa diecezjalnego, a po pięciu latach kapłaństwa zdecydował się podjąć doskonalszą drogę życia mniszego w opactwie Maredsous w Belgii, gdzie w 1909 r. został wybrany opatem. W 1920 r. pozostające pod jego przewodnictwem opactwo wraz z klasztorami św. Andrzeja w Brugii i Keizersberg w Leuven założyły nową Kongregację, której celem miało być ożywienie ducha misyjnego. Nowe placówki powstały m. in. w Chinach, Irlandii, Nigerii.
Przełożeni opactw należących do nowopowstałej Kongregacji Zwiastowania
Warto dodać, że po stu latach istnienia Kongregacji, na jej czele przewodzi opat Prezes Maksymilian Nawara, pochodzący z Polski, z naszego opactwa. Jako godny następca wielkich poprzedników kontynuuje on dzieło ożywiania misyjnego ducha, m. in. zakładając klasztor w Ukrainie i przyjmując do Kongregacji klasztor w Peru.