Oswobodzenie Lubinia spod niemieckiego najeźdźcy nastąpiło 25 stycznia 1945 roku. Dokonała go kolumna złożona z kilkunastu czołgów wraz z oddziałem czerwonoarmistów. Rozstrzelali oni ukrywających się w wiosce żołnierzy niemieckich pomimo, że poddali się oni i nie stawiali oporu. Żołnierzy tych pochowano we wspólnej mogile na ówczesnym cmentarzu ewangelickim. Staraniem o. Karola Meissnera w latach osiemdziesiątych, pomimo braku przychylnosci władz, obok mogiły został wystawiony nagrobek wraz z inskrypcją w języku łacińskim.
Działając w oparciu o prawo międzynarodowe - bilateralne porozumienie między Polską a Niemcami, Pracownia Badań Historycznych i Archeologicznych Pomost z Poznania dokonała ekshumacji szczątków tych żołnierzy. Prace trwały dwa dni, podczas których podjęto szczątki należące łącznie do 61 żołnierzy, przy których ujawniono zaledwie 4 mocno skorodowane znaki tożsamości oraz bardzo nieliczne drobne przedmioty tak osobiste jak i oporządzenia wojskowego. Niewielką w stosunku do liczby pochowanych liczbę nieśmiertelników należy skojarzyć z informacją, jakoby identyfikatory te miały zostać zabezpieczone podczas pochówku i odesłane do genewskiej siedziby Czerwonego Krzyża.
Prace Pomostu, poprzez przywracanie świadectw wojennego okrucieństwa, mają przyczyniać się do budowania pokoju między narodami. Odkrywanie tożsamości poległych jest również niezwykle ważne dla rodzin, które od dziesięcioleci oczekują na jakiekolwiek wiadomości o losach swoich krewnych. Pracownia Pomost pracuje na grobach wojennych głównie niemieckich (na rzecz Niemieckiego Związku Opieki nad Grobami Wojennymi), ale także na mogiłach polskich i radzieckich. Działalność ta na terenie Polski podlega bezpośrednio Instytutowi Pamięci Narodowej.
Więcej informacji: www.pomost.net.pl
Zdjęcia: Maksymilian Frąckowiak