XVIII Grodziska Pielgrzymka do grobu ojca Bernarda

5 września 2020

Pomimo sytuacji epidemiologicznej, z zachowaniem wszelkich obowiązujących norm bezpieczeństwa, dnia 5 września 2020 roku odbyła się XVIII Grodziska Pielgrzymka do grobu Sługi Bożego o. Bernarda z Wąbrzeźna. Tym razem nie mogły do klasztoru przyjechać setki Grodziszczan, którzy jednak uczestniczyli w liturgii dzięki relacji na żywo w mediach społecznościowych. Mieszkańców reprezentowali przedstawiciele władz samorządowych szczebla wojewódzkiego, powiatowego i gminnego  na czele z Burmistrzem Grodziska Wielkopolskiego panem Piotrem Hojanem oraz delegacje instytucji i organizacji pozarządowych. Nie zabrakło również w tym roku biegaczy, rowerzystów oraz uczestników Motocyklowego Rajdu im. ojca Bernarda z Wąbrzeźna. Uroczystej Mszy świętej wraz z duchowieństwem grodziskim przewodniczył Jego Ekscelencja Grzegorz Balcerek, biskup pomocniczy diecezji poznańskiej.

Sługa Boży o. Bernard z Wąbrzeźna OSB związany jest z miastem Grodziskiem w sposób szczególny. W trakcie zarazy ów lubiński mnich nawiedził zatrwożone miasto. Pomodlił się nad jedną z zarażonych bądź wyschniętych studni, z której następnie wypłynęła woda. Te cudowne wstawiennictwo stało się przyczyną, że nawet po śmierci o. Bernarda, która nastąpiła 2 czerwca 1603 roku, mieszczanie grodziscy, gdy nawiedziła ich po raz kolejny zaraza w 1620 roku przybyli z błagalną pielgrzymką do opactwa lubińskiego, aby u grobu o. Bernarda prosić o jego wstawiennictwo. Tak równo 400 lat temu zrodziła się tradycja grodziskich pielgrzymek, które trwały aż do rozbiorów dawnej Rzeczpospolitej oraz zamknięcia klasztoru przez władze pruskie w pierwszej połowie XIX wieku. Pomimo tego przekonanie o świętości o. Bernarda z Wąbrzeźna pozostało żywe i w kolejnych wiekach Grodziszczanie przekonani byli o jego opiece nad swoim miastem. Przez dziesięciolecia przybywali oni prywatnie do grobu o. Bernarda, zaś w 2003 roku wskrzeszono tradycję pielgrzymowania całego miasta wraz z władzami do lubińskiego opactwa.

Zapis relacji - otwórz

Zdjęcia dzięki uprzejmości Urzędu Miasta i Gminy Grodzisk Wielkopolski
https://grodzisk.wlkp.pl/

WESPRZYJ NAS


Z reguły św. Benedykta

W czasie jutrzni czytamy natchnione przez Boga księgi tak Starego jak i Nowego Testamentu, a także komentarze do nich, pisane przez uznanych i prawowiernych Ojców katolickich. Zarówno Jutrznia jak i Nieszpory powinny kończyć się zawsze Modlitwą Pańską, odmawianą w całości przez przełożonego tak, by wszyscy słyszeli, a to ze względu na ciernie wzajemnych uraz, które bardzo często wyrastają. Bracia bowiem łatwiej oczyszczają się z tego rodzaju błędów, kiedy zobowiązują się wspólnie słowami tej modlitwy: Odpuść nam, jako i my odpuszczamy (Mt 6,12). Pragniemy wszakże wyraźnie zaznaczyć, że jeśliby komuś ten układ psalmów nie odpowiadał, może rozdzielić je inaczej, w sposób, jaki uzna za lepszy, byleby tylko pamiętał, że w każdym przypadku w ciągu tygodnia powinien zostać odśpiewany cały psałterz w pełnej liczbie 150 psalmów.

 
PLAN DNIA
Dzień powszedni
6:00
Jutrznia
6:30
Medytacja, rozmyślanie
7:15
Msza święta
8:00
Śniadanie
9:00
Praca
12:15
Modlitwa południowa
12:30
Obiad
14:00
Praca
17:00
Nieszpory (sobota 15:15)
18:00
Kolacja
20:00
Kompleta
Niedziela
6:00
Jutrznia
6:30
Medytacja, rozmyślanie
8:00
Śniadanie
11:00
Msza Święta
13:00
Modlitwa południowa
13:15
Obiad
17:30
Nieszpory
20:15
Kompleta i Godzina czytań
MSZE ŚWIĘTE W OPACTWIE
Niedziela i uroczystości
8:00
 
11:00
Konwentualna
19:00
 

 

Poniedziałek - sobota
7:15
Konwentualna
18:00
(w poniedziałek zazwyczaj w kościele pw. św. Leonarda)

 

Polecamy

Używamy plików cookies Ta witryna korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności i plików Cookies .
Korzystanie z niniejszej witryny internetowej bez zmiany ustawień jest równoznaczne ze zgodą użytkownika na stosowanie plików Cookies. Zrozumiałem i akceptuję.
189 0.073853015899658