W sobotę 23 sierpnia 2014 roku w kościele klasztornym pod wezwaniem Narodzenia NMP w Lubiniu w ramach Festiwalu Polskiej Akademii Gitar odbył się się recital gitarzysty klasycznego Pino Feola (Włochy). Artysta zaprezentował prawdziwą wirtuozerię gry na gitarze. Zachwycił zebranych, a muzyka wpisała się subtelnie w mury naszego Opactwa.
Pino Feola urodził się w 1980 roku w Rzymie, obecnie mieszka na stałe w Bazylei w Szwajcarii. Studiował w klasie Maestro Massimo Delle Cese w Akademii Sztuk w Rzymie oraz w Konserwatorium „Alfreda Casella” w L’Aquila, gdzie został pierwszym w historii studentem, który ukończył tamtejsze Konserwatorium Cum Laude, otrzymując honorowe wyróżnienie. Stypendium Rządu Szwajcarskiego pozwoliło mu kontynuować studia u prof. Stephana Schmidta w Akademii Muzycznej w Bazylei, które ukończył z wyróżnieniem w 2008 roku.
Feola jest laureatem wielu międzynarodowych konkursów, m.in. Fernando Sor Competition w Rzymie, the John Duarte Festival of Rust w Austrii, a także the Tokyo Guitar Competition w Japonii. W 2005 roku otrzymał nagrodę Italian National Arts Premio delle Arti od Letizia Moratti, włoskiego Ministra Kultury, Nauki, Szkolnictwa Wyższego.
Zarówno jako solista oraz w zespołach kameralnych, Feola, grał w wielu salach koncertowych i na festiwalach, takich jak: Roman Teatro Argentina, Barattelli Concert Society of Aquila, Benedetto Marcello Conservatory Hall of Venice, Aula Magna Konserwatorium z Lugano, bunka Kaikan w Tokio, National Auditorium Muzycznej w Madrycie, Sali Koncertowej Konserwatorium Czajkowskiego w Moskwie i na Schleswig Holstein Music Festival w północnych Niemczech.
W 2010 roku nagrał nieskróconą wersję ‚Suite Espanola’ op. 47 i ‚Cantos de Espana’ Op. 232 Isaaca Albeniza dla holenderskiej wytwórni Brilliant Classics. Ponadto Pino Feola z pasją realizuje swoją karierę nauczyciela w Bazylei Akademii Muzycznej – zarównow Szkole Muzycznej, a także Konserwatorium, gdzie pracuje jako asystent prof. Stephana Schmidta.
W zorganizowaniu koncertu pomógł starosta kościański Andrzej Jęcz.