W niedzielę, 10 listopada 2024 roku, w kościele filialnym św. Leonarda w Lubiniu odbyła się uroczystość odpustowa ku czci patrona tej świątyni. Kościół św. Leonarda, pełniący niegdyś rolę kościoła parafialnego od XIII do XIX wieku, uznawany jest za jeden z najcenniejszych zabytków romańskich w Wielkopolsce. Jego pierwotna część stanowi wyjątkowy przykład średniowiecznej architektury sakralnej.
Głównym celebransem uroczystej Liturgii był ks. Mirosław Nowak, proboszcz parafii św. Marcina w Starym Gostyniu, który jest osobiście związany z naszą wspólnotą. Parafia w Starym Gostyniu także ma benedyktyńskie korzenie, ponieważ jej świątynia została wzniesiona przez mnichów z Lubinia przed wiekami.
Kult św. Leonarda z Limoges, jednego z najpopularniejszych świętych średniowiecza, trwa w Lubiniu nieprzerwanie od XIII wieku. Święty Leonard czczony jest jako patron osób więzionych, zarówno fizycznie, jak i duchowo. Przykładem trwałości tego kultu jest założone w 1823 roku Bractwo św. Leonarda, które do dziś działa w lubińskiej parafii. W każdy poniedziałek o godzinie 18:00 odprawiana jest tutaj Msza Święta z litanią do św. Leonarda, podczas której wierni modlą się o jego wstawiennictwo.
Galeria na stronie parafialnej
→ kliknij tutaj