XXII Grodziska Pielgrzymka do o. Bernarda

7 września 2024

W minioną sobotę 7 września po raz XXII Grodziszczanie wyruszyli na wspólną pielgrzymkę do grobu ojca Bernarda w Lubiniu.

Jak co roku, pierwsi, już o godzinie 4.00 na liczącą 50 km trasę wyruszyli reprezentanci Grodziskiego Klubu Biegacza, a godzinę później swoją pielgrzymkę rozpoczęli rowerzyści. Grupy na Starym Rynku pożegnał Burmistrz Grodziska Wielkopolskiego Piotr Hojan.

Nieco później, po odsłuchaniu hejnału miasta, na szlak wyjechały autokary z grupą ponad 300 osób prowadzone przez grodziskich motocyklistów z Motocyklowego Stowarzyszenia Pomocy Polakom za granicą Wschód – Zachód.

Na miejscu, dołączyły: grupa rowerowa z Kościana oraz grupa motocyklowa z Wąbrzeźna, miejsca urodzenia ojca Bernarda.

Łącznie, w pielgrzymkowej mszy św. pod przewodnictwem Ekscelencji ks. biskupa Grzegorza Balcerka uczestniczyło blisko 600 osób.

W swoim wystąpieniu, Burmistrz Piotr Hojan przypomniał niezwykle cenne dla historii miasta wydarzenie, które na zawsze połączyło Grodzisk Wielkopolski i Lubiń: „wieki temu, w czasach, gdy życie było dużo trudniejsze i surowsze, Grodzisk Wielkopolski był miejscem, które szczególnie potrzebowało Bożego wsparcia. I oto za sprawą Ojca Bernarda, mnicha z oddalonego o 50 km opactwa, dokonał się cud, który na zawsze zmienił losy miasta, stał się początkiem jego prężnego rozwoju.  Cud wskrzeszenia wody w miejskiej studni, był nie tylko ratunkiem dla fizycznego życia mieszkańców, ale również stał się symbolem duchowego odrodzenia. Woda, która na nowo zaczęła płynąć dzięki modlitwie i wierze Ojca Bernarda, jest dla nas przypomnieniem, że nigdy nie wolno nam tracić wiary i nadziei,  nawet w chwilach największej próby” .

Po złożeniu wiązanki kwiatów przy grobie ojca Bernarda, rozpoczęła się msza św. w której uczestniczyli księża proboszczowie grodziskich parafii obecni i byli, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Wojciech Jankowiak, Radny Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Henryk Szymański, Rafał Reczek dyrektor IPN w Poznaniu, a także przedstawiciele Samorządu Powiatowego, Burmistrz Wielichowa Honorata Kozłowska, radni Rady Miejskiej, przedstawiciele Rady Miejskiej poprzednich kadencji,  sponsorzy, którzy co roku wspierają wyjazd Grodziszczan do Lubinia, delegacje przedsiębiorców, rzemieślników, służb mundurowych, poczty sztandarowe, mieszkańcy gminy Grodzisk Wielkopolski, wspomniani już przedstawiciele Grodziskiego Klubu Biegacza, Grodziskiego Stowarzyszenia Cyklistów, Motocyklowego Stowarzyszenia Pomocy Polakom za granicą Wschód – Zachód, grupa motocyklistów biorących udział w rajdzie śladami ojca Bernarda z Wąbrzeźna i grupa rowerzystów z Kościana.

Po mszy św. delegacja odwiedziła jak co roku grób ojca Karola Meissnera, wybitnego rekolekcjonisty, orędownika rodzin. W 1978r. dzięki jego zabiegom benedyktynom zwrócona została parafia w Lubiniu.

  Burmistrz Grodziska Wielkopolskiego Piotr Hojan składa serdeczne podziękowanie wszystkim, którzy wsparli organizację i przebieg XXII Grodziskiej Pielgrzymki do grobu ojca Bernarda w Lubiniu, w tym: sponsorom, jednostkom zabezpieczającym przejazd i opiekę medyczną, Grodziskiej Orkiestrze Dętej, Chórowi Miasta Grodziska Wielkopolskiego „Ottimo”, organiście panu Kamilowi Sikorskiemu, Stołówkom Gminnym, służbom porządkowym i technicznym, pracownikom Urzędu Miejskiego oraz wszystkim, bez których ten wyjazd nie odbyłby się w tak uroczystej oprawie. Serdecznie podziękowanie kierowane jest również do Opactwa Benedyktynów w Lubiniu. Życzliwe i pełne zrozumienia przyjęcie Zgromadzenia, co roku zapisuje się w pamięci pielgrzymów. 

Tekst i zdjęcia za https://grodzisk.wlkp.pl/.

WESPRZYJ NAS


Z reguły św. Benedykta

W czasie jutrzni czytamy natchnione przez Boga księgi tak Starego jak i Nowego Testamentu, a także komentarze do nich, pisane przez uznanych i prawowiernych Ojców katolickich. Zarówno Jutrznia jak i Nieszpory powinny kończyć się zawsze Modlitwą Pańską, odmawianą w całości przez przełożonego tak, by wszyscy słyszeli, a to ze względu na ciernie wzajemnych uraz, które bardzo często wyrastają. Bracia bowiem łatwiej oczyszczają się z tego rodzaju błędów, kiedy zobowiązują się wspólnie słowami tej modlitwy: Odpuść nam, jako i my odpuszczamy (Mt 6,12). Pragniemy wszakże wyraźnie zaznaczyć, że jeśliby komuś ten układ psalmów nie odpowiadał, może rozdzielić je inaczej, w sposób, jaki uzna za lepszy, byleby tylko pamiętał, że w każdym przypadku w ciągu tygodnia powinien zostać odśpiewany cały psałterz w pełnej liczbie 150 psalmów.

 
PLAN DNIA
Dzień powszedni
6:00
Jutrznia
6:30
Medytacja, rozmyślanie
7:15
Msza święta
8:00
Śniadanie
9:00
Praca
12:15
Modlitwa południowa
12:30
Obiad
14:00
Praca
17:00
Nieszpory (sobota 15:15)
18:00
Kolacja
20:00
Kompleta
Niedziela
6:00
Jutrznia
6:30
Medytacja, rozmyślanie
8:00
Śniadanie
11:00
Msza Święta
13:00
Modlitwa południowa
13:15
Obiad
17:30
Nieszpory
20:15
Kompleta i Godzina czytań
MSZE ŚWIĘTE W OPACTWIE
Niedziela i uroczystości
8:00
 
11:00
Konwentualna
19:00
 

 

Poniedziałek - sobota
7:15
Konwentualna
18:00
(w poniedziałek zazwyczaj w kościele pw. św. Leonarda)

 

Polecamy

Używamy plików cookies Ta witryna korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności i plików Cookies .
Korzystanie z niniejszej witryny internetowej bez zmiany ustawień jest równoznaczne ze zgodą użytkownika na stosowanie plików Cookies. Zrozumiałem i akceptuję.
189 0.071501016616821