Nad skrzyżowaniem transeptu w kościele Matki Bożej znajduje się polichromia imitująca kopułę, w której latarni - pozornie najwyższym punkcie – unosi się gołębica, symbol Ducha Świętego. Warto przyjrzeć się bliżej temu malowidłu, gdyż jest dużo bogatsze w formę i treść niż się to na pierwszy rzut oka wydaje.
Projekt polichromii powstał w oparciu o prace dekoratorskie włoskiego jezuity Andrea Pozzo, który w 1693 r. opublikował owoce swoich przemyśleń na temat tworzenia perspektywicznych malowideł na płaskich powierzchniach sklepień kościołów. Porównanie rycin zamieszczonych w tym dziele z realizacją lubińskiej „kopuły” wykazuje całkowitą zależność od włoskiego projektu, zaadoptowaną z wielkim kunsztem artystycznym w Lubiniu i to nie tylko pod względem „architektury” dwóch rzędów korynckich kolumn, ożebrowanego bębna kopuły z kasetonami i latarnią, ale także alegorycznej treści duchowej.
Ze względu na poświęcenie naszego kościoła Matce Bożej, głównym tematem dekoracji sklepienia są bowiem „Cnoty Maryi”. Choć Ona sama jest na malowidle nieobecna, jednak każda postać za pomocą przypisanych im atrybutów ma wskazywać na bogactwo duchowe Maryi. U podstawy sklepienia, w czterech narożnikach-pendentywach aniołowie reprezentują cnoty kardynalne: sprawiedliwość (biret i zwój), męstwo (naczynie z ogniem), umiarkowanie (klepsydra) i roztropność (księga i zamknięte oczy anioła który jako jedyny głowę ma skierowaną ku ziemi). Drugą grupę zestawu cnót Maryi reprezentują cztery pary postaci namalowane na stiukach, lekko wystających poniżej łuków, co ożywia i dynamizuje całość dekoracji. Aniołowie skierowani na wschód skazują na pobożność Maryi (krzyż opacki) i boleściwość (kielich), natomiast przesuwając spojrzenie w prawo oglądamy postaci wskazujące na kolejne cnoty Matki Bożej: wiarę (płonąca świeca), nadzieję (gołębica w ręce), miłość (serce w ręce), czystość (lilia), mądrość (gołębica na głowie), miłosierdzie (skrzydła na ręce), posłuszeństwo (jarzmo), czystość (zasłona twarzy), gorliwość (naczynie na węgiel). Ponad dolnym rzędem kolumn znajdują się cztery pary puttów wskazujące na głębokie życie duchowe Maryi, natomiast w samej latarni umiejscowiona została gołębica, wskazując na Maryję jako oblubienicę Ducha Świętego.