Historia naszego Opactwa od początku związana jest z kultem Matki Bożej. Legenda przekazana przez kronikarza klasztornego o. Maura Cytrynowicza OSB podawana w XVIII w. brzmiała następująco:
"Od samego początku Królowa nieba upodobała sobie to miejsce, Pierwsi bowiem założyciele tego klasztoru naradzali się między sobą pod czyim wezwaniem ma stanąć sanktuarium. Wtedy jednemu z nich objawiła się Matka Najświętsza z dzieciątkiem Jezus na rękach i powiedziała: "Libuit mihi me esse in Lubiń" (Spodobało mi się zamieszkać w Lubiniu). Kiedy ów opowiedział innym swoje widzenie, wszyscy orzekli jednogłośnie, że na życzenie Matki Najświętszej ogłaszają Ją dziedziczką i Panią klasztoru i Kościoła.”
Najstarsza znana nam pieczęć klasztoru pochodząca za dokumentu z 1371 r. przedstawiała Matkę Bożą. W XIII w. klasztor występował w dokumentach jako "Domus s. Marie de Lubiń" (Dom świętej Maryi z Lubinia). Główny ołtarz pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny konsekrował biskup Konrad w 1145 r.
Już w XIII w. ściągały do Lubinia liczne tłumy by uczcić Matkę Bożą w Jej uroczystość. W 1242 r. na odpust tytularny Narodzenia Najświętszej Maryi Panny przybył książę Wielkopolski Przemysław II wraz ze swoim dworem. Konsekracji rozbudowanego kościoła klasztornego pod wezwaniem Narodzenia NMP za czasów opata Alberta dokonał w 1462 r. biskup Mikołaj, sufragan poznański.
Fragment barokowego obrazu Narodzenia NMP z początku XVIII w.
Kroniki klasztorne zanotowały, że w uroczystość Narodzenia NMP obowiązywał zwyczaj, według którego zakonnicy klęcząc przed ołtarzem czcili Ją litanią loretańską. Dwóch kantorów śpiewało litanię, a reszta braci odpowiadała „ora pro nobis”. Jak ważna dla konwentu była ta uroczystość wskazuje choćby fakt, że zawarcie Filadelfii czyli duchowego związku z OO. Filipinami ze Świętej Góry miało miejsce w wigilię uroczystości Narodzenia NMP w 1734 r.
Nawiązując więc do tak dawnych tradycji tegoroczna sumę odpustową była celebrowana 12 września 2021 r. o godzinie 11:30, pod przewodnictwem ks. Krzysztofa Gogóła. Będą to zarazem uroczystości dożynek parafialnych połączone z poświęceniem wieńców i procesją eucharystyczną.
Obecna maryjna pieczęć Opactwa Benedyktynów w Lubiniu.
Galeria zdjęć: http://www.parafia.benedyktyni.net/galerie/odpust-narodzenia-nmp-2021#1