Benedykcja opacka o. Maksymiliana Nawary OSBBenedykcja opacka o. Maksymiliana Nawary OSB

Dnia 10 września 2018 roku podczas uroczystej Mszy św. w Sacro Speco w Subiaco o. Maksymilian Nawara OSB, nowo wybrany opat prezes naszej kongregacji, otrzymał błogosławieństwo opackie.

Uroczystość odbyła się w miejscu szczególnym dla wszystkich benedyktynów w Sacro Speco – Grocie św. Benedykta. To właśnie tam Ojciec Benedykt w surowej jaskini „zamieszkał ze sobą w obliczu Najwyższego”, jak to podaje jego biograf św. Grzegorz I Wielki. Następnie w pobliżu Subiaco założył od podstaw swój pierwszy klasztor. Obecnie nad samą grotą wznosi XII-wieczny klasztor, który nosi wezwanie św. Benedykta.

Benedykcja opacka jest szczególnym sakramentale, które Kościół udziela nowo wybranemu opatowi prosząc o błogosławieństwo dla jego posługi na rzecz braci, którym odtąd będzie przewodził. Szafarzem błogosławieństwa był o. Bernard Lorent OSB, opat belgijskiego klasztoru w Maredsous. Ryt błogosławieństwa składał się z odśpiewania Litania do Wszystkich Świętych, uroczystej modlitwy nad opatem, a następie z ceremonii przekazania Reguły, nałożenia pierścienia i infuły oraz wręczenia pastorału, który symbolizuje misję pasterską opata.

Nowy opat prezes otrzymał w darze krzyż pektoralny oraz pierścień od biskupa Mauro Meacci OSB, opata terytorialnego Subiaco.

Życzymy ojcu Maksymilianowi Bożego błogosławieństwa i wszystkich potrzebnych łask
w pełnieniu posługi na rzecz naszej kongregacji!