Na szlakach tradycjiNa szlakach tradycji

Muzyka, zabawa i lokalne specjały u stóp klasztoru w Lubiniu

 Już w dniach 24 – 25 lipca (sobota – niedziela) wielkopolski Lubiń zaprasza na imprezę „Na szlakach tradycji”. Dwudniowy festyn będzie świętem muzyki, kultury i lokalnych specjałów. Nie zabraknie zabaw dla dzieci i konkursów. Muzyczną gwiazdą imprezy będzie Stanisław Soyka. Warto być w tych dniach w Lubiniu u stóp wybudowanego za czasów Bolesława Śmiałego klasztoru Benedyktynów.

sites/default/files/untitled_3_0.jpg

 

 Pretekstem dla organizacji imprezy jest pięćsetna rocznica zapisania po raz pierwszy w Kronikach Benedyktyńskich receptury „Benedyktynki” – produkowanej przez lubińskich mnichów w tradycji klasztornej nalewki z 21 ziół. Benedyktynka produkowana przez lubińskich mnichów, to owoc wielowiekowej tradycji klasztornej.

 

 

 Konkurs kulinarny na dania i desery, w których recepturach kucharki i kucharze sięgną po benedyktynkę będzie jedną z atrakcji imprezy. W jego jury zasiądzie między innymi znawczyni kuchni polskiej i autorka niezliczonych książek kulinarnych – Hanna Szymanderska.

sites/default/files/untitled_4.jpg Na scenie imprezy przez dwa dni prezentować będą się artyści ludowi, zespoły dziecięce, orkiestry i grupy gospel. W niedzielę o godzinie 19.00 w solowym koncercie wystąpi Stanisław Soyka. Artysta od trzydziestu lat nagrywający płyty i piosenki zapadające w pamięć pokoleniom wrażliwych słuchaczy.

 Obok strawy duchowej nie zabraknie też atrakcji kulinarnych. W bezpośrednim pobliżu sceny producenci regionalnych specjałów z wielkopolski i sąsiednich regionów ofertować będą swojej wyroby – wypieki, wędliny, sery czy miody. Przy stoiskach gastronomicznych skosztować będzie regionalnych specjałów i dań z grilla.

 W ramach imprezy odbędą się między innymi:
- konkursy wiedzy o regionie z nagrodami
- koncerty na scenie plenerowej
- prezentacje kulinarnych tradycji regionu i produktów regionalnych;
- prezentacje rękodzieła;
- zwiedzanie Klasztoru pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny
- gry i zabawy dla dzieci
- rajd rowerowy

 Przy okazji wizyty w Lubiniu warto zaplanować wycieczki po regionie - okolica klasztoru lubińskiego jest szczególnie pięknym przykładem morenowego krajobrazu Wielkopolski. W niedalekiej odległości od klasztoru znajdują się jeziora: Cichowo, Mórka oraz Dolskie. Liczne okoliczne łagodne wzniesienia pokryte są lasami i stanowią ciekawą atrakcję turystyczną.

 Bliższe i dalsze okolice Lubinia obfitują w atrakcje turystyczne, którym należy się większa uwaga i rozgłos, w tym między innymi bazylika na Świętej Górze w Głogówku na terenie gminy Piaski, tuż za granicą miasta Gostynia, pałac w Głuchowie, zamek i biblioteka w Kórniku, parowozownia w Wolsztynie, zabytki Leszna, Śremu, czy Kościana.

 Organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie Edukacyjne MCA  prowadzące od wielu lat działalność edukacyjną i artystyczną na terenie Poznania oraz województwa wielkopolskiego. Imprezę wspierają i współorganizują: Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, Starostwo Powiatowe w Kościanie, Urząd Miasta i Gminy Krzywiń, Smak i Tradycja Sp. z o.o.oraz MCA.pl Sp z o.o.