Wielkopostne OratoriumWielkopostne Oratorium

W niedzielę 28 marca 2010 roku o godzinie 18.00 w kościele parafialnym p. w. Narodzenia NMP w Lubiniu odbyło się Wielkopostne Oratorium pt. "Siedem ostatnich słów Chrystusa" zorganizowane przez Benedyktynów Lubińskich i Krzywińskie Towarzystwo Kulturalne.

Uduchowione, skłaniające do wyciszenia i refleksji wielkopostne oratorium "Siedem ostatnich słów Chrystusa" w pięknej kompozycji Josepha Haydna, zgromadziło nas w dzisiejszy niedzielny wieczór.

W ciemnościach świątyni, rozjaśnionej płomieniami świec, Kapela Świętogórska wykona oratorium  nawiązujące do ostatnich słów Jezusa. Utwór wzbogacony zostanie medytacją księdza Grzegorza Strzelczyka z Krakowa w recytacji Marka Klupsia.


"Siedem ostatnich słów Chrystusa"

 Rzymscy żołnierze do wysuszonych rąk i zmęczonych nóg Jezusa wbijali gwoździe, żeby ciało od krzyża nie spadło. Żeby męka była doskonała - Chrystusowi, ukrzyżowanemu na krzyżu, pozostały trzy godziny życia. Przez te najcięższe 3 godziny przemówił siedem razy. Więcej nie mógł. Gardło zastygło. Wokół szyderstwa, kpiny, opuszczenie. Ale więcej już nie było trzeba, bo powiedział wszystko, co było w jego boskim sercu. Ostatnie siedem słów Chrystusa to siedem krótszych lub dłuższych wypowiedzi, które łącznie zawierają 40 słów. Jakby 40 długich lat, gdy naród wybrany przemierzał pustynię. Siedem ostatnich wypowiedzi swą treścią i znaczeniem objęło cały świat, wszystkie dzieje. Chrystus powiedział światu tylko tyle, aby wreszcie zrozumiał swój grzech: „Ojcze przebacz im, bo nie wiedzą co czynią. Zaprawdę powiadam ci, że jeszcze dziś będziesz ze mną w raju. Niewiasto oto syn twój. Oto matka twoja. Boże mój, Boże mój, czemuś mnie opuścił. Panie, wykonało się. Ojcze, w twoje ręce powierzam ducha mojego”.

Poprzez muzykę i słowo podejdźmy cicho pod krzyż i wsłuchajmy się w siedem słów płynących prosto z najczulszego serca świata !

muzyka - Joseph Haydn
tekst recytacji - ks. Grzegorz Strzelczyk

Kapela Świętogórska
Łukasz Nazurczuk - I skrzypce
Martyna Szymkiewicz - II skrzypce
Wojciech Czemplik - altówka
Łukasz Kurzawski - wiolonczela
Recytacje
Marek Klupś