Od wieków trwają starania mnichów lubińskich o rozszerzanie się czci Najświętszej Maryi Panny na ziemiach polskich. Grupa fundacyjna benedyktynów przybyłych w XI w. z terenów dzisiejszej Belgii otrzymała od możnowładców około 30 wiosek jako zaplecze dla umożliwienia działalności. Otaczając opieką duchową okoliczna ludność mnisi pobudowali w nich kościoły, założyli parafie i ... sprowadzili obrazy Matki Bożej. Do dziś zwłaszcza dwa z nich cieszą się wielką czcią: obraz Matki Bożej Pocieszenia w Górce Duchownej i obraz Matki Bożej Uzdrowienia Chorych w Smolicach. Ten ostatni w sobotę 9 września został uroczyście ozdobiony koronami papieskimi przez Legata Papieskiego kard. Dominika Dukę. Wielka uroczystość zgromadziła rzesze wiernych, a wśród zaproszonych gości nie mogło zabraknąć naszego o. Przeora.
Aby cześć Maryi mogła promieniować z Lubinia trzeba było, aby najpierw tutejsi mnisi szczególnie czcili swoją Patronkę. Jej dedykowano świątynię, ołtarze, sklepienia. Głównym lubińskim odpustem jest dzień Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Najstarszą wzmianką o jego świętowaniu jest relacja z 1242 roku, kiedy to:
"za zwierzchności opata Wojsława książę Przemysł przybył do naszego kościoła w dniu Narodzenia NMP z przyczyny bogobojności i tamże udzielił wsi Lubiń pozwolenia na uprawiania jakiegokolwiek handlu w pewne dni roku tego rodzaju przywilejem.
My Przemysł z Bożej łaski władca Polski. Czynimy jawnym, że skoro dom Najświętszej Maryi Panny klasztoru lubińskiego i braci tamże o Bożą sprawę się trudzących, darzymy życzliwością, z powodu uroczystego charakteru miejsca wzmiankowanego klasztoru, i naszych oraz naszego dworu tutaj bytności a także napływu ludności, spodobało się nam, żeby w samym Lubiniu wszyscy, z jakichkolwiek miejsc, mogli godziwie i swobodnie sprzedawać wszystkie towary Z tego powodu od teraz ustanawiamy prawo, dając wszystkim ze wszystkich miejsc w Lubiniu, przybywającym ze swoimi rzeczami, pełne i całkowite pozwolenie sprzedawania i kupowania wieczyście w poszczególne dni, a zwłaszcza w niedziele, święta i uroczystości, bez przeszkody ze strony żadnego cywilnego prawa czyli kasztelanów lub sędziów i urzędników naszych itd. Dla oczywistości tej sprawy, daliśmy niniejsze pismo panu Wojsławowi opatowi i braciom rzeczonego klasztoru, umocnione wyciśnięciem naszej pieczęci. Działo się to i sporządzono w następnym dniu po Narodzeniu NMP w roku 1242".
Tegorocznemu odpustowi opactwa i parafii przewodniczył o. Wojciech Prus OP. Galeria zdjęć z uroczystości: www.parafia.benedyktyni.net
Link do relacji z koronacji obrazu Matki Bożej Uzdrowienia Chorych w Smolicach: www.archpoznan.pl
Link do strony sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Górce Duchownej: www.górkaduchowna.pl