Nad prezbiterium w kościele opackim znajduje sklepienie, którego główną treścią jest Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. Grupa apostołów i pobożnych niewiast ze zdziwieniem pochyla się nad otwartą trumną, która okazuje się być pusta, bo Maryja z duszą i ciałem zostaje porwana w obłoki gdzie przyjmuje ją Trójca.
W pendentywach sklepienia - tak określa się elementy narożne sklepień o kształcie trójkąta sferycznego - umieszczono czterech autorów natchnionych ksiąg wraz z cytatami prorockich fragmentów odnoszących się do Maryi. Salomon, autor Pieśni nad Pieśniami trzyma tekst: "Kim jest ta, co się wyłania z pustyni, wsparta na oblubieńcu swoim?", Jeremiasz odnosi do Matki Bożej fragment: " Wstępuje na ziemię władców i nawiedza jej mieszkańców", Izajasz: "Chwała Libanu jest jej dana i wspaniałość Karmelu", a Baruch: " Oblecz się płaszczem sprawiedliwości, pochodzącej od Boga, włóż na głowę swą koronę chwały Przedwiecznego!".
Ciekawostką sklepienia jest podpis pozostawiony na płycie nagrobnej, odkryty podczas powojennej renowacji odczytywany pierwotnie jako "Wenctz Graff Regn... Pictor 1739". Odnajdywano w tym podpisie autora lubińskich malowideł Wacława Graffa, artystę przybyłego z Czech do Poznania w 1722 r. i przez kolejne ponad 30 lat działającego na terenie wielkopolski. Jednak spora różnica jakościowa pomiędzy poziomem malarstwa wykonanego w Lubiniu w stosunku do innych dzieł Graffa spowodowała, że poszukiwano dalej rozwiązania zagadki. Wnikliwe analizy ponownie odczytały napis na płycie nagrobnej jako "Wercke Gross Regn Rctor 1738" czyli "Dzieła Grossa", benedyktyńskiego zakonnika sprowadzonego z Bawarii. O fakcie niemieckich korzeni lubińskich malowideł świadczą poza podpisem liczne podobieństwa motywów wykorzystanych w Lubiniu, a pochodzących z niemieckich traktatów o perspektywie (struktura, roślinność, putta).