Znana nam dziś postać maryjnej modlitwy różańcowej kształtowała się przez wiele wieków. Wśród osób wymienianych jako jej twórców i propagatorów są bł. Alan (dominikanin) , św. Albert (benedyktyn) i św. Dominik. Dwóch ostatnich zajmuje skrajne miejsca w ołtarzu Matki Bożej Różańcowej w naszym kościele opackim.
Szczególnie ciekawe jest przedstawienie św. Dominika. "Nad twoim czołem świeci gwiazda prawdy" - tak śpiewamy w hymnie na jego cześć i właśnie gwiazda ozdabia czoło świętego, który w prawej ręce trzyma różaniec. Lewą rękę trzyma na sercu, tym samym ruchem odsłaniając połę płaszcza spod której wystaje pies. Zakon dominikanów korzystając z imienia założyciela (łac. Domini-canes - psy Pańskie) często posługuje się symboliką psa. Najczęściej jednak pies przedstawiany jest z płonącą pochodnią, która ma symbolizować gorliwość o zapalenie całego świata miłością Bożą. Lubińskie przedstawienie przedstawia jednak psa u stóp św. Dominika z pudełeczkiem, z którego święty dopiero co wyciągnął różaniec. W zamyśle artystów różaniec miał być więc właśnie tym narzędziem do rozpalenia świata miłością. Ten różaniec który trzyma święty Dominik w prawej ręce jest jakby nadmiarowy, bo swój własny ma on przymocowany do dominikańskiego pasa. Odczytujemy z tego gestu świętego Propagatora różańca, że nie tyle właśnie w tej chwili się na nim modli, ale chce go nam przekazać, a ręką na sercu zaręcza, że szczere i częste regularne korzystanie z tego duchowego narzędzia pozwoli nam zapalić się najpierw samemu, a potem cały świat miłością.
W naszej parafii październikowe nabożeństwa różańcowe: w Lubiniu codziennie o godz. 16:00 (dla dzieci) i o 18:00 w dni powszednie, natomiast w niedziele o godz. 18:30; w Bieżyniu 16:30, w Łagowie 17:30, w Mościszkach 18:00, w Nowym Dworze 17:30, w Zbęchach Pole 17:00 i w Żelaznie 18:00.