W maju br. został poświęcony kolejny ornat do naszego kościoła - tym razem maryjny.
Prace nad własnymi ornatami rozpoczęliśmy jesienią 2002 roku. Stroną projektową oraz doborem materiałów zajmował się przyjaciel naszego opactwa p. dr hab. Tomasz Wendland w Poznania. W swoich projektach nawiązywał do elementów sztuki sakralnej z okresu powstawania naszego opactwa. Stąd też na ornatach znajdują się motywy roślinne z drzwi katedry gnieźnieńskiej, patena tumska, romańska ikona Chrystusa Pantokratora, itp.
W wykonaniu elementów zdobniczych do ornatów brali udział: p. Edward Hornik ze Skoraszewic (wyhaftował ponad 40 mendali z symbolem IHS, oraz pateny z napisem DEXTERA DOMINI FECIT VIRTUTEM), artystka hafciarska p. Małgorzata Grzelak z Poznania (wyhaftowała komplet pasów na pierwszy uroczysty ornat) oraz p. Helena Kaźmierczak z Bieżynia, która przejęła na siebie wszystkie pozostałe prace nad uroczystymi ornatami (w sumie siedem ornatów na poszczególne uroczystości i okresy liturgiczne w kolorach: złotym, czerwonym, zielonym oraz fioletowym, w tym dwa z ikoną Chrystusa Pantokratora, złota dalmatyka oraz wspomniany na początku ornat maryjny z wizerunkiem Matki Bożej lubińskiej z obrazu z naszego kościoła). Zdecydowana większość prac związanych z przyszyciem poszczególnych elementów zdobniczych i zszyciem ornatów Pani Helena wykonywała ręcznie - na jeden ornat potrzeba było średnio półtora miesiąca.
W tym roku minęło 10 lat pracy hafciarskiej Pani Heleny przy naszych ornatach. Warto też dodać, że wcześniej Pani Helena nie zajmowała się haftowaniem - lubiła coś uszyć, coś porysować, wykonać jakiś wzorek haftem krzyżykowym. Przy tej pracy odkryła w sobie niesłychany talent, który wytrwale i z ogromnym zaangażowaniem i cierpliwością obraca na chwałę Bożą.