W tym roku mija 70 lat odkąd powstało Niższe Seminarium Duchowne OO. Benedyktynów w Lubiniu. Pomysł zrodził się pod wpływem poszukiwań rozwiązań na brak powołań. Ze względu na małą liczbę zakonników w Lubiniu władze zakonne zgodziły się na założenie…
Zapraszamy do obejrzenia świątecznego filmu i galerii zdjęć z klasztoru św. Józefa w Sołonce koło Lwowa.
Na początku bieżącego roku postulator procesu beatyfikacyjnego o. Bernarda z Wąbrzeźna zlecił kwerendę archiwów w celu określenia dokładnej daty przeniesienia sarkofagu naszego kandydata na ołtarze z nawy głównej do kaplicy. Przeprowadzone poszukiwa…
Od kiedy nasz o. Maksymilian stał się Opatem Prezesem, a następnie członkiem Rady Opata Prymasa, Lubiń nie zmieniając swojego położenia geograficznego przybliżył się do „centrum” świata monastycznego i na bieżąco mamy dostęp do aktualnych informacji…
Już na długo przed ogłoszeniem dogmatu o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny w całym Kościele funkcjonowały teksty liturgii mszalnej i brewiarzowej na to święto. Lubińskie opactwo, które od samego początku było poświęcone Maryi, również w…
Inkunabuły to pierwsze drukowane książki, które zostały wydane w XV w. Lubińska biblioteka w trakcie powiększania swojego zbioru do momentu kasaty posiadała ich przynajmniej sto. Właśnie ten zbiór piętnastowiecznych druków należących do naszego Opac…
Od wieków Opactwo Benedyktynów w Lubiniu było łączone z osobą Galla Anonima. Choć współcześni historycy niechętnie widzą w kronikarzu mnicha lubińskiego, to jednak wyniki dzisiejszych badań naukowych wciąż nie są jednoznaczne w określeniu, kim był i…
Dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu został ukończony VI etap prac remontowych i odtworzeniowych przy zewnętrznym murze otaczającym nasze Opactwo. Swoje początki obecne mury zawdzięczają opatowi Stanis…
Podczas gdy 11 listopada obchodzimy Dzień Niepodległości, Kościół świętuje uroczyste wspomnienie św. Marcina z Tours. Myśl lubińskich mnichów wędruje wtedy w stronę Starego Gostynia, gdzie znajduje się kościół pod wezwaniem tego świętego, od swoich …
Każdego roku na początku listopada przeżywamy uroczystość odpustową ku czci św. Leonarda. Czas jego życia przypadał na wczesne średniowiecze. Wraz z rodziną swoje najmłodsze lata spędził na dworze frankońskiego króla Chlodwiga. Po uzyskaniu wieku …
Co roku w pierwszą niedzielę listopada obchodzony będzie Dzień Modlitw o Kanonizację Błogosławionych i Beatyfikację Sług Bożych z Archidiecezji Poznańskiej. Do grona tych osób zalicza się między innymi o. Bernarda z Wąbrzeźna i o. Leandra Kubika. …
Dzień modlitw za wszystkich wiernych zmarłych ustalony na 2 listopada zapoczątkowany został w klasztorach benedyktyńskich w X w. a następnie został rozszerzony na cały Kościół, jak to się dzieje do dziś. W okresie średniowiecza sprawa miejsca pochów…
Początki obchodzenia uroczystości Wszystkich Świętych sięgają czasów rzymskich, kiedy to w maju, w okresie Wielkanocy wspominano wszystkich świętych męczenników i oddawano cześć ich relikwiom. Echa tych najstarszych tradycji odnajdujemy w dawnych ry…
Bieżącego roku przypada 79. rocznica śmierci Sługi Bożego o. Leandra Kubika, benedyktyna naszego opactwa zamęczonego w więzieniu we Wronkach 14 października 1942 r. Jego grób znajduje się na cmentarzu parafialnym w Nowym Kramsku. Tam też w minioną n…
Oswobodzenie Lubinia spod niemieckiego najeźdźcy nastąpiło 25 stycznia 1945 roku. Dokonała go kolumna złożona z kilkunastu czołgów wraz z oddziałem czerwonoarmistów. Rozstrzelali oni ukrywających się w wiosce żołnierzy niemieckich pomimo, że poddali…
Ostateczne uformowanie się obecnie znanej nam formy modlitwy różańcowej zawdzięczamy papieżowi Piusowi V, który zatwierdził różaniec maryjny bullą Consueverunt Romani Pontifices z 17 września 1569 roku. Na rozpowszechnienie tej formy modlitwy mia…
Przełom września i października to czas kiedy w liturgii częściej wspomina się istoty czysto duchowe – aniołów. 29 września obchodzimy święto świętych archaniołów Michała, Gabriela i Rafała, a trzy dni później wspominamy wszystkich Aniołów Stróżów. …
Historia naszego Opactwa od początku związana jest z kultem Matki Bożej. Legenda przekazana przez kronikarza klasztornego o. Maura Cytrynowicza OSB podawana w XVIII w. brzmiała następująco: "Od samego początku Królowa nieba upodobała sobie to miejs…
Wszystkie benedyktyńskie klasztory na całym świecie decyzją papieża Leona XIII w 1893 roku utworzyły strukturę Konfederacji Benedyktyńskiej. Składa się na nią przede wszystkim 19 różnych kongregacji benedyktyńskich. Na czele Konfederacji stoi wybier…
W sobotę, 4 września 2021 roku w Klasztorze Benedyktynów w Lubiniu odbyła się msza święta XIX Grodziskiej Pielgrzymki do grobu ojca Bernarda. Z uwagi na utrzymującą się trudną sytuację epidemiczną i związanym z tym ograniczeniem ilośći osób mogącyc…
13 sierpnia 2021 r. w godzinach wieczornych zmarł śp. br. Florian Paweł Mazela OSB. Urodził się 4 lipca 1947 r., pierwsze śluby w zakonie benedyktyńskim złożył 12 lutego 1978 r. Uroczystościom pogrzebowym przewodniczył opat prezes benedyktyńskiej K…
Górka Lubińska, bo taka nazwa najczęściej występuje w starych dokumentach, to wioska wielkopolska leząca w powiecie leszczyńskim, a w dekanacie śmigielskim, około 30 km od Lubinia. Nazwa tej wioski po raz pierwszy występuje w dokumencie z dnia 2 …
Z okazji święta Przemienienia Pańskiego pragniemy podzielić się radością jaka nas spotkała z powodu daru otrzymanego od Wspólnoty Oblatów w postaci ikony tego święta. Ikona została namalowana przez naszego oblata Juliusza i wręczona w dniu zakończe…
W dniach 3-5 września 2021 roku odbędzie się IV Rajd Motocyklowy Śladami Ojca Benarda z Wąbrzeźna. Spotkanie uczestników i start Rajdu nastąpią w Wąbrzeźnie, gdzie w 1575 roku urodził się ten Sługa Boży. Trasa będzie wiodła przez Grodzisk Wielkopol…
W całym Kościele przeżywamy obecnie „Rok Świętego Józefa”. Liczne dokumenty, a także obrazy i rzeźby obecne w naszym Opactwie wskazują, że kult tego Świętego był od wieków obecny na lubińskim wzgórzu. Najstarsza zachowana relacja z wizytacji kanoni…
11 lipca 2021 roku przeżywaliśmy podwójną uroczystość: odpust Ojca Naszego św. Benedykta oraz zakończenie Jubileuszowego Roku 950-lecia Fundacji Opactwa Benedyktynów w Lubiniu, który miał być czasem duchowej odnowy wspólnoty. Uroczystej mszy św. pr…
11 lipca w całym Kościele obchodzone jest uroczyste wspomnienie św. Benedykta, patrona Europy. Takich uroczystości przez 950 lat istnienia nasz klasztor obchodził wiele. W tym jubileuszowym dla nas roku pragniemy zaprosić do zapoznania się z kazanie…
W oktawie Bożego Ciała delegacje poszczególnych wiosek nosiły zabytkowe rokokowe feretrony z końca XVIII w. Na jednym z nich przedstawiony jest obraz św. Barbary, przedstawionej ze złotym kielichem na tle wieży, w której według legendy święta była p…
14 lipca bieżącego Roku Świętego Compostelańskiego 2021 nasze Opactwo będzie miejscem przejścia „sztafetowej” pielgrzymki szlakami św. Jakuba. Inicjatywa “Wyjdź z twojej ziemi” rozpoczyna się w czerwcu, w kilku punktach na wschodzie i północy nasze…
Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa, ze względu na niedoskonałość źródeł historycznych, jak i możliwości oceny na podstawie obecnego stanu fizycznego drzewa. Najstarsze obrazy, na których widnieje lubiński kasztanowiec to rycina z „Przyjaciela L…
Po utworzeniu metropolii gnieźnieńskiej w 1000 roku, sieć ośrodków kościelnych w Wielkopolsce piastowskiej rozszerzała się, choć nie przekraczała na południu linii Warta – Obra. Właśnie w celu zapełnienia tej białej plamy ufundowano opactwo Lubiński…
W jednym z najstarszych katalogów herbów szlacheckich czytamy: „Księżyc jak na nowiu nie pełny, obiema rogami do góry obrócony, żółty w polu niebieskim i dwie głownie otłuczone, z krzyżami i rękojeściami, z których jedna jest przodku księżyca, dr…
W sobotę dnia 13 marca benedyktyni przybyli do Lwowa, aby wesprzeć żytomierskie mniszki w współtworzeniu klasztoru lwowskiego z perspektywą zapoczątkowania na ziemi ukraińskiej również męskiego życia benedyktyńskiego. Pierwsze ich dni upłynęły na ba…
Duchowa droga synów i córek św. Benedykta kontynuowana jest obecnie na Ukrainie przez benedyktynki z Żytomierza oraz siostry Benedyktynki Misjonarki. Opactwo w Żytomierzu pozostaje jedynym benedyktyńskim klasztorem mniszym na Ukrainie. Benedyktynów …