Życie wokół nas bardzo się zmieniło, a my wraz z nim. To, co na początku było naszą bieżącą reakcją na rzeczywistość, po ponad stu dniach wojny stało się naszą nowo przyjętą formą życia. Rytm benedyktyńskiej modlitwy i pracy pozostał ten sam, a…
18 maja 2022 r. arcybiskup Paul Richard Gallagher sekretarz ds. relacji z państwami Stolicy Apostolskiej złożył wizytę roboczą w Ukrainie. Szef dyplomacji watykańskiej po raz pierwszy przybył do Lwowa, gdzie spotkał się…
Od początku zamieszkania w nowo wybudowanym klasztorze stanęliśmy w obliczu wielu wyzwań. Jednym z kluczowych była liturgia, która dla mniszek i mnichów jest rytmem ich życia, podstawowym sposobem uwielbienia Boga i jednocześnie formą ewangelizacj…
Polecamy Waszym modlitwom Wielebnego Brata Alberta Kubiaka, któremu w sobotę 27 sierpnia o godz. 12:00 Ksiądz Arcybiskup Stanisław Gądecki udzieli sakramentu kapłaństwa.
Nad skrzyżowaniem transeptu w kościele Matki Bożej znajduje się polichromia imitująca kopułę, w której latarni - pozornie najwyższym punkcie – unosi się gołębica, symbol Ducha Świętego. Warto przyjrzeć się bliżej temu malowidłu, gdyż jest dużo bog…
Organizatorzy zapraszaja, w dniach 02.09.2022 – 04.09.2022, do udziału w V Rajdzie Motocyklowym Śladami Ojca Bernarda z Wąbrzeźna. Biorąc w nim udział, będzie można poznać dorobek życia benedyktyna o. Bernarda, swoją obecnością i modlitwą wzmocnić p…
Wiele szlaków przechodzi przez nasze opactwo, ale tylko jeden się tu kończy, a mianowicie Nadwarciańska Droga św. Jakuba. Powstała ona w 2010 roku, w założeniu miała mieć charakter dojściowy do Wielkopolskiej Drogi Św. Jakuba i miała łączyć miejsc…
„Bardzo słusznie wielbi się świętego Benedykta, opata, jako zwiastuna pokoju, twórcę jedności, nauczyciela publicznych obyczajów, a szczególnie jako herolda religii chrześcijańskiej i założyciela życia mniszego na Zachodzie”. Tymi słowami rozpoczął…
Kalendarium na dzień 5 lipca wspomina wydarzenie wybrania na papieża benedyktyna, św. Piotra Celestyna, żyjącego w XIII w. ascetę, pustelnika i fundatora wielu klasztorów. Pomimo wielu dzieł, których dokonał, najbardziej jest dziś pamiętany z teg…
Zapraszamy do obejrzenia archiwalnego materiału na temat naszego opactwa, udostępnionego w ramach projektu „Perły Archiwów”, w którym zrekonstruowane cyfrowo archiwalne materiały z ośrodków Telewizji Polskiej z lat 70. I 80 udostępniane są za darmo …
13 czerwca gościliśmy w naszej wspólnocie o. Jarosława Kurka OSB, pochodzącego z Polski mnicha z Opactwa Glenstal, który odprawił dla nas mszę św. prymicyjną i udzielił specjalnego błogosławieństwa. Nasza bliższa znajomość z irlandzkim klasztorem,…
Dzień w klasztorze upływa według Reguły św. Benedykta na modlitwie, pracy i czytaniu. W dzisiejszych czasach tę listę uzupełniamy przestrzenią w ciągu dnia, którą określamy jako "czas wolny" lub "odpoczynek". Forma odpoczynku zależy oczywiście od wy…
24 maja, w dniu jubileuszu 25-lecia swoich święceń kapłańskich, odwiedził nasze Opactwo ks. bp Witalij Krywycki SDB, ordynariusz diecezji Kijowsko-Żytomierskiej. Dar spotkania stał się naszym udziałem ze względu na potrzebę omówienia współpracy z …
We wtorek, 10 maja 2022 roku o godz. 17:00 czasu polskiego, w Klasztorze św. Józefa w Sołonce koło Lwowa br. Efrem Michalski OSB przyjął święcenia diakonatu z rąk arcybiskupa Mieczysława Mokrzyckiego, metropolity lwowskiego. Liturgia święceń sprawow…
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć wykonanych przez gości, którzy spędzili z nami weekend majowy. Nasz klasztorny ogród przez cały rok jest piękny, jednak na wiosnę gdy rozkwitają drzewa owocowe, jest szczególnie miły dla oka.
Kronika parafii lubińskiej spisywana od powrotu mnichów do klasztoru po rozproszeniu spowodowanym II wojną światową, rozpoczyna się od opisu zniszczeń, utraconych dóbr i sprzętów liturgicznych, wraz z dołączoną przedwojenną fotografią. Widnieje n…
Dzień w klasztorze i jego najbliższej okolicy odbywa się w rytmie wybijanych z wieży kwadransów. Okazuje się, że dzieje się tak już od roku 1792, kiedy to zostały zawieszone dwa dzwony dostosowane do „wielkiego zegara”. Mniejszy dzwon wybijał kwadra…
Wśród artystycznych dekoracji w obiektach sakralnych należących do naszego Opactwa znajdują się mozaiki. Choć swoim wyglądem robią wrażenie zaawansowanych wiekowo, to jednak są one wytworem współczesnego artysty Pawła Zająca, który po artystycznych …
Nasze opactwo nie posiada wielu fotografii z okresu pierwszych lat powrotu benedyktynów do Lubinia po kasacie. Te które się zachowały, nie są też najlepszej jakości. Najbardziej wartościowe zdjęcia z tego okresu pochodzą z serii pocztówkowej pana Ro…
Ikony przedstawiające świętych posługują się swoim własnym językiem, który pozwala obrazowi przekazać dodatkową treść. Przyglądając się ikonie warto więc dowiedzieć się czegoś więcej o świętym, którego ikona przedstawia, by zwrócić uwagę na jakie el…
„Już wieje na was, katechumeni, zapach szczęścia. Już stoicie w przedsionku królewskiego pałacu. Z lampami czekacie na gody weselne, pełni tęsknoty za królestwem niebieskim (…)”. Tymi słowami Cyryl z Jerozolimy rozpoczyna swoją naukę zawartą w katec…
W czerwcu ubiegłego roku ruszyły prace według wieloletniego projektu utrzymania naszego wiekowego kasztanowca w „życiowej” formie. W pierwszym etapie wdrożono zabiegi wycofania korony, suport, wymianę i montaż wiązań asekurujących liczące kilkanaści…
W miesiącu lutym Kościół wspomina w liturgii rodzoną siostrę naszego Zakonodawcy – świętą Scholastykę. Przypisuje się jej utworzenie żeńskiej gałęzi naszego zakonu. Opowiadają o niej Dialogi św. Grzegorza Wielkiego: „Scholastyka, siostra świętego…
W niedzielę 20 lutego przypadła jedenasta rocznica odejścia z tego świata o. Jana Berezy. W klasztornym nekrologu zapisano o nim: przeor w latach 1999-2002, założyciel Ośrodka Medytacji Chrześcijańskiej w Lubiniu w 1988 r., z…
Kasaty klasztorów które nastąpiły w zaborze pruskim już wkrótce po przejęciu tych ziem przez Prusaków, spowodowały nie tylko konfiskatę mienia klasztornego ale często zniszczenie zabudowań oraz częściowo wyposażenia kościołów i klasztorów. Dotyczyło…
Kościół opacki w Lubiniu jest jednym z kilku w Wielkopolsce posiadających oryginalną polichromię barokową. Została ona zainstalowana po wojnie szwedzkiej (1655-1660), kiedy to świątynia została częściowo spalona, a poprzednie sklepienia opadły. Malo…
W regule świętego Benedykta można odnaleźć wiele wskazówek dotyczących ustalenia planu dnia wspólnoty i podziału czasu między modlitwę, pracę, czytanie, odpoczynek. W epoce w której żył nasz zakonodawca nie było jeszcze precyzyjnych narzędzi do pomi…